Zapraszamy na wykład gościnny dr Dominiki Siegiedy z Instytutu Agrofizyki Polskiej Akademii Nauk w ramach inicjatywy microBIOme AGRO LIVING LAB, który odbędzie się online 12 maja 2025 roku o godzinie 10:00.

Tytuł wykładu: Fitopatogeny grzybowe jako czynniki destabilizujące mikrobiom roślin: integracja danych mikrobiologicznych i genomowych na przykładzie Pilidium lythri

Informacja o zaproszonym gościu:

dr inż. Dominika Siegieda
Laboratorium Mikrobiologii Molekularnej i Środowiskowej, Zakład Badań Systemu
Gleba-Roślina, Instytut Agrofizyki Polskiej Akademii Nauk

Dr inż. Dominika Siegieda jest biotechnolożką specjalizującą się w bioinformatycznej analizie mikrobiomów związanych z roślinami oraz grzybowych patogenów roślin. Stopień doktora uzyskała w 2023 roku, realizując pracę doktorską dotyczącą opracowania szybkich metod diagnostyki molekularnej (real-time PCR i LAMP) do wykrywania kluczowych patogenów grzybowych w uprawach ekologicznych truskawek. Od ponad sześciu lat prowadzi interdyscyplinarne badania na styku ekologii molekularnej, mikrobiologii i bioinformatyki, koncentrując się na interakcjach roślina–mikroorganizm–patogen.

Obecnie kieruje projektem PRELUDIUM poświęconym Pilidium lythri – nowo pojawiającemu się patogenowi grzybowemu truskawek. Jej prace obejmują sekwencjonowanie całogenomowe i składanie de novo genomu tego gatunku, a także badania nad jego wpływem na mikrobiomy bakteryjne i grzybowe w różnych niszach środowiskowych roślin i gleby. W badaniach łączy różne technologie sekwencjonowania, profilowanie transkryptomiczne, fenotypowanie metaboliczne z użyciem płytek Biolog oraz metody detekcji molekularnej.

Szersze zainteresowania badawcze dr Siegiedy obejmują wpływ praktyk rolniczych i stresów środowiskowych na różnorodność mikroorganizmów oraz zdrowie roślin. Brała udział w realizacji wielu projektów badawczych, wnosząc wkład w analizy mikrobiomów holobiontów roślinnych narażonych na stresy biotyczne i abiotyczne.

Niedawno wróciła ze stażu naukowego na Uniwersytecie w Lejdzie (Holandia), gdzie doskonaliła swoje kompetencje bioinformatyczne, analizując dane sekwencjonowania wysokoprzepustowego na serwerze bioinformatycznym opartym na systemie Linux.

PROGRAM